Szkoła rodzenia 3 POŁÓG -czas po porodzie

Dlaczego jednak nic nie wiedziałam o połogu?

Był poród to teraz połóg czyli czas po porodzie. Jeżeli nie jesteś w ciąży to lepiej tego nie czytaj bo całkowicie odechce Ci się dziecka. No ale jak już jesteś w ciąży to chyba lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć? I tak teraz już tego nie przełożysz wiedz, że nawet jak będzie trudno to i tak sobie poradzisz.

Najgorsze przy pierwszej ciąży jest to, że nie wiesz czy coś jest normalnie czy nie i to wszystko do kwadratu. Teraz teoria spotka się z praktyką i o tym będzie ten artykuł czyli jakie dylematy i problemy w codziennym życiu mają młode mamy po porodzie.

Urodziłam a brzuszek nie zniknął. Dlaczego? Chcę żeby było jak dawniej

Dziecka w brzuchu już nie ma a brzuch jest, ale spokojnie obkurczy się. No nie od razu, ale codziennie po trochę. Brzuch rósł przez parę miesięcy, każdego dnia, więc w ciągu jednej chwili nie zniknie. Dlaczego? Bo macica musi mieć czas, żeby się obkurczyć. Sprzyja temu karmienie piersią. Zresztą karmienie piersią ma wiele zalet a najważniejszą z nich jest to, że dzidziuś dostaje wszystko co potrzebuje by zdrowo rosnąć. Jeżeli jednak nie będziesz w stanie karmić piersią nie wpadaj w panikę, podasz dziecku mleko dla niemowląt, które zostało stworzone na wzór mleka matki a macica też da siebie radę.

Gdy jednak karmisz piersią wydziela się oksytocyna która pomaga walczyć z wystającym nadal brzuszkiem. Możesz odczuwać skurcze macicy, gdy karmisz. Wracanie do normy macicy to czas około 10 dni po porodzie a po 6 tygodniach będzie taka jak przed porodem, czyli normalnej wielkości. Gdyby ból był silny można zastosować środki przeciwbólowe takie jak w ciąży.

Nie owijaj się, żeby przyspieszyć obkurczanie brzucha, bo tylko rozleniwisz mięśnie. To nie pomaga. To mit.

A teraz konkret utrata masy ciała po porodzie wynosi około 5,5 kg (dziecko, łożysko, wody płodowe). W pierwszym tygodniu po porodzie stracisz ok. 2 kg (2000 ml płynów). W ciągu następnych pięciu tygodni 1,5 kg (1500 ml) czyli łącznie 9 kg mniej.

połóg czas po ciaży

połóg czas po ciaży

Co się czeka w połogu?(po porodzie) Teraz goła prawda

Przez pierwsze dni będziesz krwawić, wydalać błonę śluzową i leukocyty w postaci brunatnej krwi i skrzepów. No niestety będzie tego dużo, a nie tylko troszkę więc kup podkłady poporodowe na łóżko  i specjalne podpaski dla kobiet w połogu. Tu znajdziesz listę. Jednak wszystko do przeżycia.

Po dwóch tygodniach krew będzie jasna i płynna, więc już możesz przejść na cieniutkie podpaski. Nie wolno używać tamponów.

A po 3 tygodniach zostanie tylko biały śluz.

Od 4-6 tygodnia wszystko zanikanie.

Triki w czasie połogu:

-używaj roztworu nadmanganianu potasu (tutaj możesz kupić w najlepszej cenie)  rozpuść i miej w buteleczce, a w drugiej  Tantum Rosa wystarczą Ci łącznie 3 saszetki (tutaj kupisz w dobrej cenie) i używaj po każdej wizycie w toalecie. Po prostu polewasz, lub psikasz mgiełką, żeby nie było żadnego zakażenia. Możesz używać też Octenisept  (sprawdź cenę)– ten sam który używasz do pielęgnacji pępuszka dla dziecka. To trwa dosłownie chwilę. Nie przejmuj się, że masz gości, poczekają, a jak zaniedbasz swoje sprawy to będziesz cierpieć a każdy powinien zrozumieć, że nie jest na weselu tylko u kobiety po porodzie w domu (jak nie rozumie to debil i się nie przejmuj). Jeżeli to możliwe, wizyty gości przełóż na później, powiedź że musicie się zaaklimatyzować z dzieckiem i jak będziecie gotowi to dacie znać.

-siedzenie na ranie po szyciu jest ciężkie. Boląca rana uciska, piecze, kłuje i ciągnie w dół. Możesz zastosować poduszkę poporodową za parę złotych (poduszki poporodowe w dobrej cenie) lub zwykłe koło ratunkowe. Wtedy nie dociskasz na ranę. Niektóre dziewczyny zwijają ręcznik w rulon i układają w okrąg. Pomaga okład z lodu zawiniętego w pieluszkę. Rana szybciej się goi gdy ją wietrzysz.  Gdy przychodzi położna by ściągnąć Ci szwy to wiedź że to już koniec

-wyciąganie szwów nie boli, robi to położna w domu. Szwy są rozpuszczalne, ale wewnątrz a na zewnątrz są supełki, które trzeba pociągnąć. Możesz to zrobić nawet sama, trzeba szarpnąć. Nie polecam, lepiej niech to zrobi profesjonalista.

-co jeszcze zrobić żeby sobie ulżyć? Gdy rana boli, można karmić na leżąco. Łatwiej jest leżeć niż siedzieć.

-gdy masz problem z sikaniem polewaj strumieniem ciepłej wody okolice krocza.

-jeżeli nie możesz się wypróżnić to zjedz suszone śliwki, zachowaj dietę lekkostrawną, czyli zero smażonego i zastosuj czopek glicerynowy (sprawdź cenę) . To bezpieczny czopek za niecałe 5 zł za opakowanie, który Ci pomoże. Kobiety wstrzymują się ze strachu przed bólem i z obawy, że pękną im szwy.

 

Połóg to krępujący temat, wręcz tabu, ale przecież każda kobieta po porodzie to przechodzi a mając świadomość, że ktoś jeszcze cierpi tak jak Ty poprawia nastrój i pomaga wierzyć, że to tylko czas który przeminie.

A jak tam wasze okołoporodowe sprawy?

Wcześniejsze wpisy z lekcji szkoły rodzenia:

Szkoła rodzenia mój pierwszy raz

Szkoła rodzenia lekcja 1 PORÓD

Szkoła rodzenia lekcja 2 Karmienie piersią

 

 

Więcej informacji na blogu:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

  1. Ewma pisze:

    ciężko ale poród był gorszy

  2. VMA8965 pisze:

    nie ma co panikować, jest ciężko ale bez przesady. Czujesz ból krocza, krwawisz 2 tygodnie, ale tak organizm się oczyszcza. Macica też musi się obkurczyć, to nie stanie się w jeden dzień, skoro 9 miesięcy się rozciągała

  3. Luśka pisze:

    najgorsze są opowieści innych ludzi, potrafią skutecznie odstraszyć Cię od chęci zostania mamą. Najlepiej ich w ogóle unikać. Ja niestety mam koleżankę w pracy która ma chyba jakąś traumę i każdemu opowiada swój poród.

  4. Natkaxd pisze:

    dzieckiem zajmowałam się normalnie lecz miałam problemy z gojeniem się rany. Trzeba bardzo często ją dezynfekować i się podmywać po każdym skorzystaniu z toalety

  5. OlaMagiera pisze:

    polecam szkoła rodzenia w Andrychowie, chyba tylko dla mieszkańców Andrychowa i okolic, bardzo profesjonalne podejście prowadzących, wiele ciekawych informacji na temat porodu i opieki nad noworodkiem, małe grupy, lekcje tylko dla kobiet (mężczyźni tylko na jednych zajęciach), bezpłatnie. Lokalizacja: ul. Słowackiego 4a, „Nowe Życie”

  6. Izabella9 pisze:

    Połóg to jak ciąża, musisz uważać na siebie jak wstajesz i siadasz, wszystko wykonujesz wolniej, nie możesz się przemęczać zbyt długiem siedzeniem czy zbyt długim staniem. Z każdym dniem jest lepiej

Dodaj komentarz