Szkoła rodzenia – mój pierwszy raz

Szkoła Rodzenia- mój pierwszy raz

Wyobrażając sobie szkołę rodzenia z filmów, mam przed oczami kobietę w zaawansowanej ciąży, leżącą na ziemi, a za jej plecami jest facet. Wspólnie uczycie się oddychać a raczej dyszycie jak po maratonie.
W rzeczywistości tak nie ma.

Jak wygląda polska szkoła rodzenia?

Po pierwsze idziesz tam sama. Dlaczego? bo na zajęciach omawiane są takie tematy jak:
-poród- jak go przeżyć, jak urodzić dziecko.
-karmienie piersią- nauka sposobów przystawiania do piersi, problemy z laktacją, dieta
-połóg
-kapiel noworodka
Mężczyzna, może ale nie musi, uczestniczyć (bezpłatnie) tylko w jednych zajęciach, kiedy omawiane jest przewijanie i kąpiel noworodka. Myślę, że mój partner jest z tego powodu zadowolony, bo raczej nie byłby chętny i nie miałby czasu uczestniczyć w zajęciach. Te jedne zajęcia z mężczynami są lekcją praktyczną, są lalki fantomy udające noworodki i uczymy się przewijać noworodka oraz go kąpać w wanience. To się na pewno przyda.

Zajęcia w szkole rodzenia odbywają się raz w tygodniu i są BEZPŁATNE

U nas, BEZPŁATNĄ szkołę rodzenia prowadzą położne które później, po porodzie odwiedzają Cię w domu. Fajnie już wcześniej poznać osoby które później będą Ci służyć radą. Zajęcia są rano od 9-11 jeden dzień w tygodniu, a gdy jest lekcja pokazowa z mężczyznami, to jest możliwość zorganizowania takiej lekcji w godzinach popołudniowych. Zajęcia organizowane są rano, gdyż położne później odwiedzają pacjentki po porodach w domu. Możliwe, że w Twoim mieście zajęcia są również południami by nie kolidowały z pracą czy szkołą.
Chodzę do lekarza ginekologa prywatnie i on mówił mi o swojej PŁATNEJ szkole rodzenia. Nie poinformował mnie jednak, że każdemu przysługuje możliwość uczestniczenia w BEZPŁATNYCH zajęciach. Najlepiej zadzwonić do najbliższego szpitala i dowiedzieć się gdzie w Twoim mieście odbywają się zajęcia. U nas w małej miejscowości nie ma szpitala ale jest 10 km dalej w innym mieście. Jednak szkoła rodzenia jest u nas, nie muszę nigdzie dojeżdżać. U Ciebie na pewno też tak jest. Możesz też napisać na FB pytanie a na pewno koleżanki podpowiedzą gdzie u Ciebie są bezpłatne zajęcia ze szkoły rodzenia.

W którym tygodniu ciąży zapisać się do szkoły rodzenia?

Ja zostałam przyjęta na zajęcia w 24 tygodniu ciąży. Ale nie martw się, jeżeli jesteś już w 31 czy późniejszym okresie, to również możesz dołączyć. U nas na kursie są również takie osoby.
Jednak o tym, że chcę uczestniczyć w takich zajęciach, kontaktowałam się już wcześniej z położnymi, czyli w 18 tygodniu. Jeżeli już wiesz, że chcesz uczestniczyć w takich zajęciach to możesz wcześniej zadzwonić i dopytać. Jeżeli jest już 31 tydzień lub później to i tak zadzwoń.

Gdy odbywają się zajęcia szkoły rodzenia?

Dodam, że zajęcia nie odbywają się w szpitalu, czy na jakiejś sali przyszpitalnej, która przyprawia o zawał serca, tylko w jakimś budynku na terenie twojego miasta. Neutralne kolory na ścianach, położna ubrana w normalne ciuchy, w około piłki do ćwiczeń, przewijaki, poduszki do karmienia, lalki noworodki, broszurki do poczytania. Nic strasznego.

Jak wyglądają zajęcia w polskiej szkole rodzenia?

Pani położna omawia jakiś temat, np. związany z karmieniem noworodka. Mówi jakie kobiety mają problemy z laktacją, jak dziecko powinno zassać sutek itd. Potem w ruch wchodzi poduszka do karmienia dziecka, kładziemy na nich lalkę i próbujemy ją położyć tak jak mówi położna czyli brzuszek do brzuszka itd. Wszystko w ubraniach. Położna nie dotyka Ciebie. Nie musisz się bać, że na zajęciach będziesz w jakiejś krępującej sytuacji czy pozycji w której nie chciałabyś być np. z rozłożonymi nogami oddychając jak podczas bóli partych. Nie ma też postronnych czyli obcych osób, jest tylko około 5 dziewczyn w ciąży i położna. Nie ma nikogo innego.
Np przy karmieniu, położna na ZDJĘCIACH pokazywała jak prawidłowo ująć pierś i ją podtrzymać lub też jak karmić niemowlę mlekiem modyfikowanym i jaka jest odpowiednia butelka dla noworodka.
Na zajęciach można siedzieć na krześle, fotelu, piłce, lub mieć nogi na piłce. Jest toaleta z której korzystasz kiedy potrzebujesz i woda, gdy zaschnie Ci w gardle.

Po co mam chodzić na zajęcia ze szkoły rodzenia?

Bo to czego się tam dowiesz, na pewno Ci się przyda, ale nie ma obowiązku chodzenia do szkoły rodzenia. Jeżeli myślisz, że już wszystko wiesz, bo rodzina i koleżanki zdały CI relację to możesz być w błędzie, bo jest wiele mitów. Poza tym ja nie zdawałam sobie sprawy z niektórych rzeczy, np. że podczas porodu należy oddychać różnymi stylami, położna uczy, kiedy- jak oddychamy, gdyż oddychając niewłaściwe, czyli zbyt płytko, przedłużysz poród bo nie wykorzystujesz skurczy i cierpisz dłużej. Możesz też o coś dopytać, jak masz wątpliwości. Ja bardzo bałam się porodu, ale po tych zajęciach jestem dużo bardziej spokojna, bo wiem co mnie czeka i jak sobie radzić.
Decyzja o tym czy pójdziesz na szkołę rodzenia jednak należy do Ciebie.
Czekam na Wasze komentarze, czy przydała się Wam szkoła rodzenia i jak ją wspominacie.

Pisałam także o:

Termometr dla dziecka  jaki wybrać ?

Jaki laktator wybrać? Kiedy kupić? Ranking 2019

Jaka poduszka do karmienia dziecka

Więcej informacji na blogu:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Skodzia pisze:

    Nauka oddychania jest bardzo ważna. Fajnie sobie przećwiczyć w szkole rodzenia bo podczas porodu jest już za późno na naukę. Jak nie umiesz oddychać to poród może się przeciągać.

  2. Klara pisze:

    Od 2019 roku są nowe standardy opieki okołoporodowej. Rodzić mamy jeszcze bardziej po ludzku. Szkoła rodzenia ma być obowiązkowa. Nie wiem jak to się wyklaruje w stosunku do kobiet które takiej szkoły rodzenia nie potrzebują, bo są już matkami, ale niektórym niedoświadczonym i nieświadomym kobietom bardzo by się przydała i dobrze, że takie przepisy zostaną wprowadzone.

  3. martaKo pisze:

    Szkoła rodzenia to tak na prawdę edukacja przedporodowa. Nie jakieś udawanie skurczów porodowych i głębokie oddychanie. Dowiesz się tam co cię będzie czekać, jak sobie radzić po porodzie i z dzieckiem. W internecie jest tyle błędnych rad, każdy może napisać swoje zdanie a inni to czytają i czasem na tej podstawie opierają swoją wiedzę. Na zajęciach szkoły rodzenia dowiesz się prawdy. Tam nie ma udawanych specjalistów, ale osoby które odwiedzają matki w domach po porodach i które znają prawdziwe problemy i sposoby ich rozwiązania.

Dodaj komentarz