Szkoła rodzenia lekcja 2 Karmienie piersią

Karmienie piersią

W temacie karmienia piersią tylko najważniejsze rzeczy. Pokarm z piersi jest najzdrowszy dla dziecka, to wiemy, ale czy wiemy, że dziecko go najlepiej toleruje? Gdyby noworodek umiał mówić powiedział by Ci, że chce być karmione piersią. Po mleku modyfikowanym dzieci często mają kolki, zaparcia, alergie itd. Mleko z piersi zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały których Twój maluszek potrzebuje, żeby być zdrowym. Jednak są sytuację, że laktacja jest zbyt słaba lub nie możesz/ nie chcesz karmić piersią i konieczne jest przejście na mleko modyfikowane; wtedy dobrze jest wiedzieć jakie mleko dla niemowląt wybrać, czym one się różnią i które są najlepsze.

Jak zacząć karmić piersią?

Na początku pojawia się siara. Chodź brzmi raczej jak trucizna to najzdrowszy pokarm dla dziecka. Ma żółty kolor i wystarczy, że w pierwszych dniach po porodzie dziecko zliże parę kropelek tej siary a już będzie najedzone. Siara ma dużo składników, które dają dziecku ochronę immunologiczną. Co to znaczy? A no to, że ma odporność i nie będzie chorowało.

Czterema palcami obejmujesz pierś od dołu, jednym palcem czyli kciukiem przytrzymujesz ją od góry (w kształcie litery C). Przybliżasz dziecko do piersi, sutkiem dotykasz ust dziecka a gdy je otworzy jednym zdecydowanym ruchem całego ramienia nałóż otwartą buzię dziecka na pierś. Czubek nosa i broda nie dotykają piersi. W praktyce jest to trochę trudniejsze, ale dasz radę. Najłatwiej jest przystawić dziecko mając poduszkę do karmienia, bo wtedy dziecko jest w odpowiedniej pozycji. Przykładowo z rożka- karmienie dziecka, na początku jest niemalże niemożliwe.
Poduszka do karmienia– to Ci się przyda

Pisałam także o:

Jaki smoczek dla dziecka? Mój RANKING 2018/2019

Bujaczek dla dziecka jaki wybrać? Opinie, mój ranking 2019

Jaki materac do łóżeczka?

Termometr dla dziecka jaki wybrać opinie rankingi

By nie uszkodzić sutków, by dobrze dziecko przystawić do piersi, by wygodnie i bez bólu kręgosłupa karmić dziecko, niezbędna będzie Ci poduszka do karmienia dziecka. To wydatek około 50 zł a pomoc ogromna. Nie martw się, że jest to gadżet na pół roku bo wykorzystasz ją później jako kojec, gdy dziecko uczy się siadać lub pod głowę. Poduszka do karmienia dziecka ma kształt rogala i jest wypełniona kulkami styropianowymi lub silikonowymi. Dajesz ten rogal na kolana i kładziesz na nim dziecko. I od tego momentu nie musisz się już o nic martwić. Dziecko leży odpowiednio wysoko, jest skierowane brzuszkiem do brzuszka, nie zapada się. Twojemu dziecku jest wygodnie. Możesz zacząć karmić. Ta poducha przyda się również, gdy tata będzie chciał nakarmić dziecko butelką. Pamiętaj, że dobra butelka dla noworodka ma szeroki smoczek w kształcie kobiecej piersi, która pomaga dziecku łatwo się przyssać a sam smoczek jest dynamiczny czyli wydłuża się w podobny sposób jak sutek mamy.

Czego nie robić przy karmieniu piersią?

Nie pozwalać dziecku spać przy piersi. Jak go aktywizować? Skubiemy uszko dziecka, stopkę, nosek lub zmieniamy pieluszkę. Jeżeli nadal nie chce jeść i przysypia, odstaw je do łóżeczka. Jeżeli tak nie zrobisz, polubi to ciepło twojego ciała i gdy w końcu będziesz chciała go odłożyć będzie płakało.
Nie przekładaj dziecka od piersi do piersi. Jeżeli dziecko nie opróżniło jej do końca i zasnęło, odstaw je. Gdy się obudzi po chwili, przystaw je ponownie do tej samej, nie opróżnionej do końca piersi. Dlaczego? Chodzi o to, że pokarm na początku jest wodnisty i ma mniejszą zawartość tłuszczu a więcej cukrów niż mleko późniejsze. Żeby dziecko się najadło powinno zjeść i wodniste i to bardziej sycące mleko z jednej piersi a karmiąc je raz z jednej a raz z drugiej piersi dajesz mu mleko, którym się nie najada i po chwili znowu będzie głodne.

Jak nie uszkodzić brodawki podczas karmienia?

Gdy dziecko skończy jeść, nie wyciągaj mu piersi bo dziąsełkami przejedzie po sutku i go podrażni. Włóż palce w kącik ust dziecka, żeby otworzyło usta i wtedy dopiero wyciągnij pierś.

Pielęgnacja i ochrona sutka w naturalny i tani sposób

Zanim zaczniesz karmić, wyciśnij odrobinę mleka z piersi i delikatnie rozsmaruj go na brodawce i otoczce. Mleko ma tłuszcz, który doskonale ochroni twoją pierś. Tak samo zrób po zakończonym karmieniu. Sutki są przesuszone od ciągłego eksploatowania a w ten naturalny, tani i zdrowy sposób ochronisz je.

Ranking 2019 preparatów wspomagających laktację

1. Femaltiker cena 27 zł/12 saszetek

opinie: To mój wybór. Bezpośrednio po spożyciu zwiększa się znacznie ilość mleka w piersiach. Super rozkręca też laktację po cesarce. I ma słodki, pyszny smak karmelu, który rozpuszcza się w mleku.

2. Humana Piulatte Plus cena 44 zl/14 saszetek

opinie: stosując ten produkt efekty widać już dobę po wypiciu pierwszej dawki, a w sumie 4 wystarczyły by laktacja wróciła do normy. Można ją nawet wskrzesić, gdy już się skończyła. Ma dobry smak, orzeźwiający, a nie leczniczo ziołowy.

3. Herbatka dla kobiet karmiących APTEO NATURA cena 5 zł/ 20 saszetek

opinie: trzeba się przyzwyczaić do smaku anyżu, ale polecam herbatkę każdej mamie mającej problem z małą ilością mleka, bo efekty widać już następnego dnia. I jest niedroga.
4. MEDELA kawka ziołowa BOCIANEK 100G cena 12,80 zł

opinie: kawa nie podobna w smaku ani do kawy zbożowej ani do prawdziwej raczej właśnie do ziołowej, ale można się przyzwyczaić. Ma fusy. Można pić ją z mlekiem, zmniejsza łaknienie i pobudza laktację

Zobacz także: 

Jaki laktator wybrać? Kiedy kupić? Ranking 2019

Jaki fotelik rowerowy dla dziecka. Ranking, opinie 2018/2019

Szkoła rodzenia lekcja 1 PORÓD

Szkoła rodzenia, mój pierwszy raz

 

Więcej informacji na blogu:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

  1. Tamara pisze:

    Właśnie w kwestii zaprać warto jak najbardziej podejmować działania od razu. Jeżeli dziecko ma powyżej 13 miesięcy można stosować bezpieczne czopki. To pomaga po prostu pozbyć się problemu i ulżyć maluszkowi

    • Joanna pisze:

      Pani Tamaro w pełni się z Panią zgadzam. Też w trudnych sytuacjach podaję czopki i kłopot ustępuje. Oczywiście nie traktuję czopka jako profilaktyki, uważam też co kupuję, bo pomiędzy czopkiem jednej firmy a drugiej potrafi być bardzo duża różnica w jakości i sposobie działania

  2. ona7272 pisze:

    jestem w ciąży i mam wielką nadzieję, że będę mogła wykarmić moje kochane, wyczekiwane maleństwo piersią

  3. Saleminka99 pisze:

    Femaltiker bardzo pomaga przy problemach z laktacją. Polecam

  4. czarna34 pisze:

    Przy karmieniu piersią niestety pojawił się u mnie problem poranionych brodawek. Problem leżał w samym karmieniu i tutaj warto się poradzić doradcy laktacyjnego.

  5. Anita pisze:

    o problemach z piersiami w czasie karmienia można pisać i pisać. Jak macie problemy z przepełnieniem to odciągajcie laktatorem do uczucia ulgi. Można stosować chłodne okłady z liści kapusty po zakończeniu ostatniego karmienia.

Dodaj komentarz