Skuteczne, błyskawiczne odstawienie rocznego dziecka od piersi oraz starszego dziecka metody

Skuteczne, błyskawiczne odstawienie rocznego  dziecka od piersi oraz starszego dziecka

 

Masz już dość karmienia dziecka i wstawania ciągle po nocach, gdyż maluch ciągle się wybudza? Jednak obawiasz się, że gdy odstawisz bobasa w ogóle nie będziesz spać? Spokojnie, znamy sposób na odstawienie dziecka z dnia na dzień od piersi.

jak-odstawic-dziecko-od-piersi

jak-odstawic-dziecko-od-piersi

Zrób to raz a skutecznie

To najważniejsza rada, zrób to raz a skutecznie. Nie można dziecku mieszać w głowie. Jeżeli dzisiejszej nocy powiesz mu, że mleczka już nie będzie, to chociażby miał płakać do rana (spokojnie, nie będzie aż tak długo 😉 ) to nie można mu już podać mleka z piersi. Jeżeli się złamiesz, druga próba będzie o wiele bardziej stresująca dla dziecka a odstawienie będzie trwało dłużej.

Jak odstawić roczne dziecko od piersi?

Do dzieła! Jak to zrobić?

-Podaj dziecku coś do jedzenia przed snem (to co lubi), żeby nie było głodne.

-Plasterki (plastry na rany) naklej na brodawki. Jeżeli Twoje dziecko po karmieniu piersią zwykle usypiało, powiedz mu, że: MLECZKO SIĘ JUŻ SKOŃCZYŁO, BO JEST JUŻ DUŻY i pokaż mu zaklejone brodawki (dzięki temu łatwiej mu będzie sobie wyobrazić to, że mleczka już nie ma).

-Teraz zacznie się płacz, rzucanie się po przedpokoju. Bądź dla dziecka czuła, głaszcz go, mów że mleczko jest dla małych dzieci a on już jest duży i znowu pokaż mu zaklejone brodawki (będzie je zakrywał). Cały płacz może potrwać od 10 min do 2 godzin. Włącz w tv rybkę mini mini która śpi lub jakąś pozytywkę z lekkim światełkiem (to- od dziś, będzie znak, że teraz idziemy spać) Potem dziecko zaśnie (po prostu ze zmęczenia). Można mu podać wodę z butelki czy bidonu, sok a jeżeli chce, to mleko modyfikowane czy wcześniej odciągnięte własne mleko.

Gdy zaśnie, ty też idź spać. Ponowna pobudka znowu będzie z płaczem, powiedz spokojnym głosem do dziecka, że go kochasz i że mleczka już nie ma, bo się skończyło. Kołyszemy, tulimy, włączamy pozytywkę. Teraz płacz będzie trwał znacznie krócej (10 min-30 min). Podajemy butelkę z wodą jeżeli dziecku chce się pić.

-Rano śniadanie musi być szybko gotowe (czyli partner może się wykazać). Można dzień wcześniej przygotować już naleśniczki (a rano tylko ogrzać), jogurt, paróweczki, kaszkę, płatki z mlekiem czy coś co dziecko lubi jeść i mu podać. Może to być również odciągnięte Twoje mleko ale tylko z butelki lub z kubeczka

Czy odciągać mleko z piersi po odstawieniu dziecka?

Łatwo o zastaje przy nagłym odstawieniu od piersi, sama takie miałam. Odciągałam tydzień mleko laktatorem (dziecko nie może Cię zobaczyć! ). Odciąga się tylko trochę, nie całą zawartość piersi.

Jeżeli boli pierś, okładamy ją zimną kapustą (liście kapusty białej stłuc tłuczkiem by puściły soki. Umieścić w  lodówce czy zamrażalniku. Przykładać na pierś –wkładając do biustonosza).

W przypadku bólu w jednym miejscu w piersi, można również ogrzać pierś w danym punkcie (np. termoforem czy pieluchą polaną ciepłą wodą, lekko podmasować bolący punkt i ściągnąć niewielką ilość  pokarmu ręką czy laktatorem).

Mleko można zamrozić i zostawić dla dziecka. Przyda się, gdy będzie chore. W aptece do kupienia są woreczki do mrożenia pokarmu np. Conpol

 

Jak zatrzymać laktacje po odstawieniu dziecka?

SZAŁWIA ogranicza napływ pokarmu. Pij jej dużo, około 5 herbatek dziennie.

Lek Bromergon. Na receptę. Całkowicie hamuje laktację (nie stosowałam, ale jest skuteczny, bo jest to lek do osób które stracą dziecko przy porodzie a mają pokarm)

Pomaga również noszenie ciasnego biustonosza (nie stosowałam)

Czego nie robić przy odstawianiu dziecka od piersi?

Nie unikamy dziecka, nie przekazujemy go na nocne wstawiania tacie (na to przyjdzie czas już niebawem). Pozwólmy Maluszkowi zasnąć w Twoich ramionach, tulić się. Pokaż mu, że mimo iż już nie karmisz, nadal może być blisko ciebie. Chcemy by Maleństwo nadal czuło się bezpiecznie w Twoich ramionach. Nie fundujmy mu podwójnego stresu chowając się w innym pokoju lub wyjeżdżając.

Maluch jeszcze przez kilkanaście dni będzie pokazywał palcem na pierś, co oznacza że pyta o mleko, wówczas mówimy: tak, mleczko się skończyło bo jesteś już duży i głaszczemy czy tulimy. Nie tak szybko zapomni o czymś co miało od urodzenia i przy czym się uspokajało.

 

Kiedy odstawiamy dziecko od piersi, w dzień czy w nocy?

W nocy i to najlepiej w weekend (wtedy gdy ty i partner macie wolne). Wypłacze się w Twoich ramionach i pójdzie spać (i tu zaznaczam, że nie jestem zwolenniczką pozostawiania dziecka do wypłakania się, ale jest to nieuniknione). Idealnie byłoby systematycznie zmniejszać ilość karmień, ale często jest to niemożliwe, bo dziecko domaga się ciągle mleka (z przywiązania).

 

Kiedy nie odstawiać dziecka od piersi?

Nie łączmy pójścia do żłobka (klubu malucha, przedszkola) z odstawieniem od piersi. To już wystarczający stres dla dziecka.

Nie odstawiajmy, gdy akurat bolą go dziąsełka przy ząbkowaniu (poczekajmy kilka dni)

Nie odstawiajmy w dniu szczepienia.

 

Nie obawiaj się odstawienia rocznego dziecka od piersi

Boisz się że po odstawieniu dziecka nie będziesz już w ogóle spać bo maluch lubił zasypiać przy piersi? Będzie dokładnie odwrotnie. Teraz będzie przesypiał dłużej, będzie rzadziej się budził a Ty będziesz bardziej wypoczęta. Powodzenia droga Mamo, wiem że jest to bardzo stresujące, ale dasz radę.

 

Pytaliście również o:

 

Więcej informacji na blogu:

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3.7]

Dodaj komentarz