Czego nie wiesz o cesarce. Co wydarzy się podczas cesarskiego cięcia? Jak przygotować się do cesarki?

Czego nie wiesz o cesarce. Co wydarzy się podczas cesarskiego cięcia? Jak przygotować się do cesarki?

Cesarka czyli cesarskie cięcie jest dużą i poważną operacją, po której długo powraca się do zdrowia. Niesie ze sobą duże ryzyko. Wbrew temu, co piszą i propagują media, to nie jest bardziej komfortowy, bezpieczniejszy czy bardziej estetyczny poród. Cesarskie cięcie nie jest modne, nie jest łatwe i nie jest zabawne.
Miałam cesarkę, nieplanowaną. Jak ktoś chce uniknąć bólu porodowego, bo się go panicznie boi (nie dziwię się) i chce mieć cesarkę na życzenie to niech wie, że ból po cesarce i dolegliwości związane z operacją są równie ciężkie. Niektóre z nas muszą mieć cesarskie cięcie więc mogą się przygotować na to co je czeka i zawczasu kupić potrzebne rzeczy, bo potem może być o wiele trudniej.

Co mnie czeka podczas cesarskiego cięcia – cesarki?

Po pierwsze pisemnie musisz wyrazić zgodę, przebrać się w ich sterylną koszulę nocną, przypomnieć sobie co jadłaś i piłaś i o której to było (anestezjolog będzie pytał).

Po wjechaniu na salę operacyjną (mimo skurczów) będziesz musiała przejść z łóżka na łóżko. Jak to zrobić? Nie schodzisz z łóżka którym zostałaś przywieziona-na podłogę, tylko przechodzisz na kolanach na drugie łóżko operacyjne które jest dołączone do Twojego łóżka. Siadasz na boku łóżka, nogi dajesz na podstawione krzesełko i kulisz się jakbyś chciała się do kogoś wtulić (żeby mieć okrągłe plecy i by anestezjolog mógł wbić znieczulenie w plecy). Nie będzie bolało. Potem się kładziesz na łóżko i trwa operacja.

Nie dopuszczaj do czarnych myśli, bo to wszystko odczuwa dziecko. Módl się, mów w myślach do dziecka że wszystko jest OK., że zaraz się zobaczycie, oddychaj powoli i spokojnie. To wszystko powoduje, że maluszek odczuwa mniejszy stres, organizm się uspokaja i wszystko przebiega pozytywnie. Następnie dziecko które wyciągnięto jest obmywane, ważone itd. I po chwili je zobaczysz. Pozwolą Ci dotknąć noskiem o maleńki nosek i chwilkę pobędziecie ze sobą. To nie koniec operacji, teraz zszywają Twój brzuch a dziecko zostaje przekazane na oddział neonatologiczny.

Po operacji – czego możesz spodziewać się po cesarce?

Po zakończonej operacji zostaniesz przewieziona na salę i przeniesiona z łóżka na łóżko (ktoś to musi zrobić bo Ty masz bezwładne nogi). Możesz poprosić męża lub pielęgniarkę by przyniósł dziecko. Będziecie przez chwile leżeć buźka przy buźce (nie będzie karmienia). W bardziej cywilizowanych szpitalach pozwolą ojcu kangurować dziecko (nie jest to jednak norma).

Następnie prawdopodobnie dostaniesz drgawek (może Ci być zimno). Najważniejsze by leżeć płasko i nie podnosić głowy bo później będziesz borykać się przez parę dni z ogromnym bólem. Może wystąpić podwyższone ciśnienie (otrzymasz leki). Będziesz krwawić jak po zwykłym porodzie , miej ze sobą podkład poporodowy na łóżko. Przygotuj wszystkie rzeczy z listy potrzebnych do szpitala. Na pewno przydadzą się majtki poporodowe siateczkowe które pozwalają ranie oddychać.

Najgorsze będzie przekręcanie się na łóżku i wstawanie (a to już po kilku godzinach). Nogi i palce u stóp a nawet całe stopy są bardzo zdrętwiałe. Gdy w końcu się spionizujesz zobaczysz, że nie możesz się wyprostować. Szwy się nie zerwą więc powolutku próbuj coraz to bardziej się prostować.

W międzyczasie możesz towarzyszyć Ci gorączka. Będziesz pytana o to ile pijesz i ile sikasz (jest pojemnik w wc i musisz to kontrolować)

Problemy z wypróżnianiem po cesarce. Czy szwy mogą pęknąć podczas korzystania z toalety?

To normalne, że boisz się napierać i pierwszy raz korzystać z toalety. Możesz odczuwać również potężne wzdęcia. Zgłoś to pielęgniarce (dadzą Ci czopek VISI lub rurkę). Potem będzie Ci znacznie łatwiej iść do WC. RANA NIE PĘKNIE przy oddawaniu stolca. Nie ma takiej możliwości.

Karmienie po cesarce. Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Pokarm po cesarce nie pojawia się natychmiast. Do szpitala zabierz laktator, maść lanolinę na brodawki i linomag zielony oraz herbatki wspomagające laktację (Piurina, Lactikal, Femaltiker) a także koszulę do karmienia, szlafrok i kapcie. Możesz wziąć również kapturki do karmienia.

Musisz mieć własną butelkę do karmienia. Proś o pomoc w przystawieniu dziecka do piersi (nawet jak pielęgniarki są niechętne). Być może również będziesz zmuszona dokarmiać dziecko, wówczas będziesz chodzić po mleko modyfikowane dla dziecka do pokoju pielęgniarek.

Nareszcie w domu, po cesarce. Co Cię czeka w domu po cesarskim cięciu.

Będziesz mieć połóg czyli krwawienie. Możesz doświadczać oblewania potem, dlatego przyda Ci się kilka koszul nocnych oraz kilka biustonoszy do karmienia.
Często kobiety dręczą koszmary.
Będziesz wbijać sobie przez około 7 dni zastrzyki w brzuch
Niektórzy odczuwają silny ból brzucha, gdy macica obkurcza się podczas karmienia (wówczas pielęgniarka zaleci Ci przyjmowanie Ibupromu na zmianę z Apap)
Musisz mierzyć ciśnienie i w razie podwyższonego ciśnienia i bólów głowy przyjmować leki i leżeć na płasko z nogami powyżej serca.
Mogą pojawić się bóle szyi. Spróbuj zrobić ćwiczenia lub poproś partnera o masaż.
Dbanie o ranę po cesarskim cięciu
Codzienny letni prysznic. Jeżeli boisz się dotykać rany (a musisz ją codziennie myć mydłem ze srebrem-koszt to 7 zł w aptece ) rób to gazikiem (namocz gazik jałowy, namydlij mydłem i przejedź po ranie)

5 rad jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

-ściągnij obrączkę i już jej nie ubieraj bo prawdopodobnie spuchną Ci palce
-kup butelkę dla dziecka (nawet jak zamierzasz karmić tylko piersią, bo nie wiesz ile będziesz miała pokarmu. Taka butelka przyda się też na rumianek przy kolkach czy różniej na wodę)
-weź do szpitala laktator oraz maść na brodawki a także herbatki na laktację
-nie zapomnij o koszulki do karmienia oraz szlafroku a także majtkach poporodowych, podpaskach poporodowych oraz podkładach na łóżko
-podczas operacji myśl pozytywnie, oddychaj, pomagasz dziecku które również się boi

Więcej informacji na blogu:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Może Ci się również spodoba