Jak odstawić dziecko od piersi?

Odstawianie dziecka od piersi. Pomocne wskazówki

Jak odstawić dziecko od piersi?

To pytanie zadaje sobie wiele mam. Zwłaszcza gdy 9 miesięczne niemowlę budzi się co 30 min w nocy, żeby na chwilę possać pierś. Nie ma problemu, gdy dziecko wypija mleko modyfikowane z butelki. Wtedy należy coraz częściej podawać mleko modyfikowane, nawet kosztem wstawania w nocy i kołysać dziecko. Po zakończeniu picia z butelki, szybko włożyć smoczek do buzi. Jednak nie lada wyzwanie jest, gdy dziecko butelki ze sztucznym mlekiem nie chce tknąć. Odradzamy metodę na wypłakanie się- to jest ogromny stres dla dziecka.
Praktyczne rady jak odstawić dziecko od piersi jeżeli nie chce pić mleka modyfikowanego
Na początek odciągnij mleko i przelej je do butelki, by przyzwyczaić dziecko do picia z butelki. Bądź w tym konsekwentna i systematyczna. Po 3 dniach dniach dosyp 30 ml mleka modyfikowanego do butelki z własnym mlekiem. Po kolejnych 2 dniach zwiększaj ilość mm w butelce. Jeżeli dziecko wyczuło mleko modyfikowane, które zostało domieszanie i nie chce go pić, można wypróbować inne mleko np. mleko kozie Capri Care do kupienia w aptece- jest nieco słodsze. Może akurat będzie smakowało bardziej niż zwykłe.

Co zrobić jeżeli dziecko nie chce pić mleka z butelki a chcemy je odstawić od piersi?

Jeżeli nie chce pić z butelki można spróbować bidonu ze słomką lub wymienić smoczek w butelce na kauczukowy (Conpol- 2,5 zł). Kauczukowy to fajny smoczek, przy którym dziecko tez musi sie natrudzić jak przy piersi, a co za tym idzie nie ma problemu ze spaniem.

jak-odstawic-dziecko-od-piersi

jak-odstawic-dziecko-od-piersi

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Najlepszy czas to 9-10 miesięczne dziecko, potem będzie już trudniej bo maluch będzie się domagał piersi i będzie głośno i donośnie za każdym razem to okazywał.

Co pomoże przy odstawianiu dziecka od piersi?

Podawanie kaszek na wieczór, wtedy dziecko będzie syte i będzie się rzadziej budziło a co za tym idzie będzie mniej walki o mleko. Jeżeli dziecko odrzuca gotowe mieszanki kaszek to ugotuj kaszę jaglaną na mleku kokosowym (1 saszetka wypłukanej pod wodą kaszy jaglanej, rozerwać saszetkę, wypłukać, odcedzić, dać puszkę mleka kokosowego 400 ml i tyle samo zimnej wody 400 ml, gotować 25 min na małym ogniu a następnie zmiksować na gładko. Można podać z owocami np. z tubki. Taka porcja wystarczy na 3 dni-trzymać w lodówce)
Wspomagająco po karmieniu kołyszemy dziecko na rękach (jak na huśtawce w przód i w tył a nie jak w kołysce czyli na boki) zapewniając mu bliskość. Możemy kołysać dziecko również w bujaczku, jeżeli lubi. Możemy podać smoczek uspokajający (jeżeli korzysta ze smoczka) czy dać pieluszkę tetrową spryskaną naszym mlekiem, blisko buzi.
Pomocny jest też różowy szum który emituje np. miś szumiący Whisbear (puszczamy go w trakcie karmienia i zostawiamy do zaśnięcia przy dziecku. Misiu sam się wyłączy.) Znajdziemy również w Internecie nagrania różowego szumu.

Czy spać z niemowlakiem?

Przy odstawianiu od piersi najlepiej, aby niemowlę było w nocy samo w pokoju, nawet za cenę tego że będziecie spać w salonie z mężem. O dziwo, dziecko śpi wtedy spokojniej, gdyż przechodząc z jednej fazy snu do drugiej nie wybudzamy go, błędnie myśląc, że się budzi i podnosząc dziecko (co wiąże się z karmieniem).
Jeżeli jednak pomysł oddzielenia od dziecka Ci się nie podoba i twój niemowlaczek spokojniej śpi w waszym łóżku czy choćby w waszym pokoju to nie rezygnuj z tego. W końcu jak nie Ty najlepiej znasz swoje dziecko?

Więcej informacji na blogu:

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz