Infekcje intymne w ciąży- jak leczyć w domu, czy to grzybica pochwy?

Infekcje intymne w ciąży czyli pieczenie, swędzenie, upławy. Czy to grzybica pochwy? Domowe sposoby leczenia infekcji intymnych w ciąży.

Infekcje intymne w ciąży towarzyszą wielu kobietom spodziewających się dziecka. Zmienia się poziom hormonów, dlatego zmienia się również PH pochwy (staje się zasadowe) co jest dobrym środowiskiem do rozwoju grzybów. Co można zrobić będąc w ciąży w tej sytuacji? Istnieje kilka domowych i bezpiecznych sposobów na złagodzenie symptomów. Jednak jeżeli to możliwe (telefonicznie lub osobiście) najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jak się objawia infekcja intymna w ciąży?

Kobieta ciężarna odczuwa swędzenie, pieczenie, obrzęk, zaczerwienienie, kłucie, często oddaje mocz, ma uczucie parcia na pęcherz, ma wodnista wydzielinę z pochwy.

Domowe sposoby na infekcje intymne w ciąży

-maść Clotrimazolum, krem, bez recepty, cena ok. 3 zł, bezpieczna w ciąży. Posmarować zewnętrzne wargi (nie na śluzówkę, mimo że to ona najbardziej cierpi). Stosujemy 10 dni a jeżeli nie ustąpi to kolejne 10 dni

-Urosept (zakażenia układu moczowego), 3 razy dziennie po 2 tabl. Bezpieczny w ciąży, całkowicie ziołowy (w skład Uroseptu wchodzą liście brzozy, korzeń pietruszki, fasola, borówka, rumianek itd.)

urosept

-Rutinoskorbin lub witamina C

rutinoscorbin

-nie obcisła, bawełniana bielizna

-mycie samą wodą i wycieranie ręcznikiem papierowym (bo nie namnażają się bakterie).

-ograniczyć cukier, zwiększyć spożycie kiszonek typu zakwas buraczany czy kapusta kiszona, pić dużo wody

Błędy które popełniają kobiety będące w ciąży a borykające się z upławami

Używają zbyt agresywnych mydeł, szamponu, żelu do ciała (lepiej zastąpić je hipoalergicznym płynem do higieny intymnej), gąbek (są siedliskiem bakterii) czy rzadko zmieniają wkładki higieniczne. Kobieta ciężarna powinna podmywać się dwa razy dziennie (częściej jest nie wskazane, gdyż zbyt intensywna higiena wypłukuje dobre bakterie mlekowe). Używają ręcznika, który jest do całego ciała lub wspólny (a powinien być jeden do miejsc intymnych lub najlepiej ręcznik papierowy).

Czy infekcję wpływają na ciążę?

Leczone nie zagrażają ciąży. Jeżeli infekcja występuje pod koniec ciąży to również dziecko może się zarazić i może być konieczne podawanie mu leków.

Co zrobić jeżeli upławy, swędzenie, pieczenie nie ustępują po 10 dniach?

Bezwzględnie udać się do ginekologa, który zapewne zleci badanie moczu. Może być konieczne podanie antybiotyku na grzybicze zapalenie lub globulek dopochwowych.

Więcej informacji na blogu:

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Może Ci się również spodoba