Niemowlę podnosi się na głowie leżąc na plecach. Czy to normalne?

Z cyklu: pytamy mamy

Niemowlę podnosi się na głowie leżąc na plecach. Czy to normalne?

2-3 miesięczne niemowlę nie chce już tylko leżeć bezczynnie na plecach. Zdarza się że, zacznie podnosić się na głowie i patrzeć do tyłu leżąc na plecach (beż pomocy rąk mamy). Czy to normalne? Czy to czasem nie napięcie mięśniowe? Czy trzeba udać się do lekarza lub fizjoterapeuty?

Co zrobić gdy dziecko podnosi się na głowie, wygina główkę?

Jeżeli dziecko nie płacze w tej pozycji a odbiera je raczej jako zabawę (gaworzy, śmieje się) to obróć go na brzuch, może chce sobie potrenować trzymanie główki. Jeżeli w tej pozycji trzyma głowę stabilnie, to nie ma się czym przejmować.

By zachęcić dziecko do rozglądania się na boki zamiast wyginania główki, rozłóż mu po bokach kontrastowe zabawki które są dla niego dobrze widoczne. Stając na głowie niemowlę zapewne odkryło, że można zobaczyć co jest za nim i dlatego tak robi-może to co znajduje się za nim jest znacznie ciekawsze niż to co wokoło. Uwagę dziecka mogły przyciągnąć czarne zwisające z sufitu lampy, nasycony kolor frontów szafek czy wyraźne przedmioty.
Przyczyną może być też dźwięk który niemowlę słyszy za głową np. TV lub ktoś wchodzi do drzwi. By temu zapobiec odwróć uwagę dziecka lub po prostu ułóż je w taki sposób by wystarczyło odwrócić głowę w prawo czy lewo w stronę źródła dźwięku a nie trzeba było się wyginać.

Wzmożone napięcie mięśniowe, jak rozpoznać?

Gdy niemowlę układa się w przysłowiowy łuk, jest płaczliwe i grymasi, zazwyczaj wiąże się to z wzmożonym napięciem i trzeba to skonsultować u lekarza czy fizjoterapeuty. Gdy przypuszczenia się potwierdzą, konieczne będą regularne ćwiczenia, jednak nie jest to nic strasznego i napięcie znika. Nie należy jednak bagatelizować wzmożonego napięcia mięśniowego i zacząć rehabilitację jak najszybciej.
Po co dziecko podnosi się na głowie leżąc na plecach?

Mogą to być pierwsze próby do obrotu na brzuch i pewnie za kilka dni będzie się samo obracało (około 3 miesiąca). Nie zostawiaj niemowlaka samego na przewijaku czy łóżku, gdyż grozi to upadkiem z wysokości.
Może też chce zobaczyć co wydaje dźwięk który słyszy za głową lub zobaczyć coś co go zaciekawiło

Wiele niemowląt w wieku 2-3 miesięcy wygina główkę do tyłu a nawet całe ciało. Potrafią nawet w takiej pozycji spać na spacerze w wózku czy w łóżeczku. Nie ma powodu do niepokoju o ile dziecko jest spokojne. Jeżeli boisz się, że to nie jest normalna pozycja dla malucha najlepiej udaj się do fizjoterapeuty lub lekarza który pomoże ocenić stan zdrowia dziecka.

Więcej informacji na blogu:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Może Ci się również spodoba