Jaki smoczek dla dziecka? Mój RANKING 2022/2023

Smoczek dla dziecka (noworodka/niemowlaka) 2023

Dla malucha bardzo ważny jest smoczek, który go uspakaja i wycisza. Każde dziecko rodzi się z potrzebą ssania. Od pierwszych dni szuka sutka mamy i zaczyna go instynktownie ssać dzięki czemu czuje się bezpieczne i jest mu cieplutko. Maluszek od razu ma lepszy humor i przestaje płakać.

wypożyczalnia laktatorów łódź

Zdania rodziców są na temat tego, czy podawać smoczek są podzielone, niektórzy uważają ,że dziecko może bez niego samo nauczyć się opanowywać płacz. Jeżeli jednak Twoja pociecha do nich nie należy przygotowałam dla Ciebie kilka praktycznych porad jak dobrać smoczek. Nieodpowiedni model może dziecko denerwować.

Warto więc podczas zakupu zwrócić uwagę na parę szczegółów które opiszę w tym artykule. Nie kupuj na zapas kilkunastu sztuk, bo dzidziuś może nie polubić danego modelu. Lepiej na bieżąco zmieniać


Czy smoczek powoduje wady zgryzu?

Tak, ale tylko wtedy, gdy jego rozmiar, kształt i tarcza są niedostosowane do wieku dziecka, lub gdy przeciągamy noszenie smoczka powyżej 2 lat.

Kiedy pierwszy smoczek dla dziecka? 2023

Najlepiej po pierwszym miesiącu życia, czyli od 6 tygodnia, gdy mamy już opanowaną laktację. Organizm kobiety dopasowuje- a przynajmniej w teorii- ilość mleka do potrzeb dziecka. Gdy ono ssie smoczek może nie ssać tyle mleka z piersi ile powinien i pokarm będzie zanikał

Chodzi o to, że dziecko musi nauczyć się wysysać mleko z piersi a smoczek będzie mu w tym przeszkadzał. Jednak gdy karmisz mlekiem modyfikowanym dziecko może potrzebować smoczka bardziej, gdy ma naturalną potrzebę ssania. O tym jakie mleko modyfikowane wybrać dla noworodka znajdziesz tutaj.

Każde dziecko jest inne, jeżeli zauważysz że dziecko przed 6 tygodniem wkłada paluszki do buzi kup mu smoczek uspokajający, czyli anatomiczny silikonowy.

Smoczek dla dziecka lateksowy czy silikonowy? To zależy od wieku

Smoczek kauczukowy lateksowy jest ciemniejszy, bardziej żółty, miękki i plastyczny, lecz przez to również mniej wytrzymały i musisz je częściej wymieniać. Nie trzeba mocno ssać więc jest idealny dla starszych dzieci. Kauczuk ma swój zapach i nie wszystkie dzieci go akceptują. Naturalny kauczuk nie przyciąga brudu i twoje dziecko nie nabawi się infekcji.

Smoczek silikonowy jest trwalszy i przeźroczysty. Ostre ząbki malucha mogą go z łatwością uszkodzić. Jeżeli tak się stanie należy go wymienić. Idealny dla noworodków które powinny na nich trenować. Smoczek silikonowy masuje dziąsełka maluszka. Łatwiej odzwyczaić dziecko od tego smoczka gdyż jest bezsmakowy.

Podsumowując dla niemowlaków silikonowy smoczek dla starszych dzieci które mają ząbki kauczukowy smoczek, czyli lateksowy.

Smoczek dla dziecka

Smoczek dla dziecka

Kształt smoczka jaki wybrać?

Są trzy rodzaje kształtów: anatomiczne, okrągłe i symetryczne.

Smoczek anatomiczny jest spłaszczony od strony języka. Należy go wkładać do buziaki jedną stroną, Tak jak jest wyprofilowany. Zapobiega wadom zgryzu. Mięśnie języka pracują tak jak przy ssaniu z piersi dlatego nie zaburzy on karmienia piersią.

Smoczek okrągły nie jest spłaszczony i dziecko może go ssać bez względu na to którą stroną jest włożony. Można powiedzieć że kształtem przypomina starą żarówkę. Smoczki okrągłe najlepiej trzymają się w malutkiej buźce lecz dzieci tak bardzo się do nich przyzwyczajają że trudniej je oduczyć.

Smoczek symetryczny spłaszczony jest z góry i z dołu więc dziecko może go ssać z obu stron. Teraz w śród smoczków symetrycznych mamy smoczek dynamiczny. Czyli jaki? A no taki który pracuje jak kobiecy sutek podczas ssania przez dziecko, rozciąga się i kurczy. Zainspirowany został kobiecą brodawką. Niejednorodna warstwa silikonu umożliwia ssanie w indywidualnym tempie maluszka.

Jaki smoczek dla dziecka wybrać, kupić?

Moim zdaniem wybierz anatomiczny, gdyż nie powoduje wad zgryzu i rozwija mięśnie języka lub symetryczny odzwierciedlający brodawkę sutkową. Nie kupuj smoczka okrągłego, gdyż najtrudniej jest od niego odzwyczaić dziecko.

Wypluwanie smoczka przez dziecko zwykle oznacza, że go nie akceptuje i należy spróbować z innym modelem.

Inne aspekty

Smoczek dla dziecka musi być elastyczny z dobrym odpowietrzaniem, gdy go naciśniesz powinno z niego wychodzić powietrze a gdy odpuścisz nacisk smoczek musi wracać do pierwotnego kształtu.

Higiena smoczka

Należy go wyparzyć gotując we wrzątku 5 min przed pierwszym użyciem. Można też użyć sterylizatora do butelek. Gdy upadnie na ziemię należy go przemyć zwykłą wodą. Nie obluzujemy smoczka.

Kiedy wymienić smoczek?

Smoczek wymieniamy, gdy jest uszkodzony- to oczywiste oraz co 6 tygodni. Najczęściej sam maluch zmusza nas do wymiany gdyż dziecko go wyrzuca i gubi.

Smoczek dostosowujemy do wieku dziecka, półroczny maluch używa innego smoczka niż gdy miał dwa miesiące. Oznaczenia znajdziesz na opakowaniu

Przeczytaj również artykuł o butelkach i smoczkach w nich stosowanych

Smoczek dla dziecka

Smoczek dla dziecka

Czy smoczek jest lepszy niż kciuk?

Tak. Ciągłe ssanie kciuka powoduje poważne wady zgryzu oraz uszkadza naskórek.

Smoczek samozamykający się

Największą wadą smoczków jest to, że upadają. Smoczek podniesiony z podłogi, trawy, chodnika powinien być przepłukany wodą, lecz my tej wody często nie mamy ze sobą. Poza tym musielibyśmy na spacer chodzić z baniakiem wody, bo dziecko rzuca również dla zabawy smoczkiem. Rozwiązaniem, gadżetem jest smoczek samozamykający się. W momencie uderzenia skrzydełka smoczka zamykają się na gumie i jest chroniony przed zabrudzeniem. Fajny pomysł? Cena jak za zwykły smoczek.

Akcesoria potrzebne przy smoczkach

Święcący smoczek- czyli fluorescencyjny, taki który świeci w ciemności, a dzięki temu szybciej go odszukasz.

Osłonka na smoczek- chroni przed zabrudzeniem. Często w zestawie ze smoczkiem.

Kapsułka do higienicznego przechowywania smoczków– zmieści się w torebce, bardo przydatna.

Taśma lub łańcuszek– dzięki czemu smoczek nie upada na ziemię i jest zawsze pod ręką. Teraz w ofercie są taśmy z imionami lub z postaciami bajkowymi. Wybór jest ogromny. Ceny od 9 zł

Stojak na butelki lub suszarka– oddzielna mini suszareczka, przeznaczona tylko na wymyte artykuły twojego maluszka. Kładziemy na nim butelkę, smoczki do butelek, elementy laktatora oraz smoczek. Nie mają styczności z naczyniami codziennego użytku które mogłyby je zanieczyścić. Mając zmywarkę często już nawet nie myślimy, że taka suszarka się nam bardzo przyda. Nie kładź akcesoriów na ściereczce, gdyż również ona może mieć bakterie. Taka suszarka to kącik naszego malucha.

Pisałam także o :

Jaki inhalator dla dziecka jaki wybrać, kupić, cena, ranking?

Jaki sterylizator do butelek kupić wybrać? ranking, opinie, cena

Bujaczek dla dziecka jaki wybrać? Opinie, mój ranking 2019

Smoczek dla dziecka

Mój RANKING smoczki dla niemowląt

Miejsce Nazwa Producent Aktualna cena
1. NUK Smoczek Uspokajający NUK
2. Smoczek Lovi Retro – dynamiczny, silikonowy, 0-3 miesięcy, 10 zł, w zestawie osłona i kapsuła Lovi
3. Philips Avent Soothie Shapes – 0-3m Philips Avent
4. Mambaby – Silikonowy Smoczek Uspokajający Air Printed Od 6 M-ca Mambaby
5. Chicco Artsana Physio Soft – smoczek silikonowy ortodontyczny Chicco
6. Canpol babies – smoczek uspokajający kauczuk 0-6m okrągły VEHICLES Canpol babies

1. NUK Smoczek Uspokajający- Smerfy 0-6, silikonowy anatomiczny, 0-6 miesięcy, dobry na początek – Sprawdź cenę

Opinie: ładne i dobre wyprofilowane, płaski guzik na tarczce pomaga zapobiegać odgnieceniom buzi, gdy dziecko śpi na brzuszku

2. Lovi Retro – dynamiczny, silikonowy, 0-3 miesięcy, 10 zł, w zestawie osłona i kapsuła- Sprawdź cenę

Opinie: nie zaburza odruchu ssania.

3. Philips Avent Soothie Shapes – 0-3m- Sprawdź cenę

Opinie: Smoczek uspokajający z miękką tarczą, ale dość dużą dlatego nie nadaje się dla dzieci od pierwszych chwil życia, silikonowy, sprawdzi się jako gryzak. Wykonany z jednolitego materiału powalające na łatwe czyszczenie i nie ma możliwości, by coś odpadło i zaszkodziło bezpieczeństwu dziecka.

4. Mambaby Mam Baby – Silikonowy Smoczek Uspokajający Air Printed Od 6 M-Ca -Sprawdź cenę

Opinie: Najcieńszy, smoczek dlatego jest bardzo delikatny i nie odparza, nie podrażnia skóry wokół ust dziecka. Wytrzymały

5. Chicco Artsana Physio Soft – smoczek silikonowy ortodontyczny –Sprawdź cenę

Opinie: nie gromadzi śliny, podstawa zaokrąglona więc usta odpoczywają na smoczku i nie są podrażnione , całkowicie silikonowy bez elementów plastikowych, które mogą odpaść.

6. Canpol babies – smoczek uspokajający kauczuk 0-6m okrągły VEHICLES – Sprawdź aktualną cenę

Opinie: Ceny są naprawdę rozsądne a jakość bardzo wysoka.

 

Podsumowanie:

Obserwuj dziecko, jeżeli się dławi smoczkiem to znaczy, że smoczek jest za duży dla dziecka, zbyt daleko sięga i mimo, że kupiliście go zgodnie z oznaczeniem wiekowym producenta to nie pasuje. Nie dawaj go na siłę. Kup inny. Nie pozwól dziecku spać ze smoczkiem, staraj się go wyciągać po zaśnięciu..

Czasem tarcza zbyt mocno przylega do buzi i trzeba smoczek wymienić na inny. Dzieci miewają alergię, gdy maluch wypluwa smoczek być może coś jest z nim nie tak. A może po prostu go nie potrzebuje. Wydatek na smoczek nie jest duży, więc możemy sobie pozwolić na wymienianie go i testowanie. A jest co testować.

Pisałam o:

Bujaczek dla dziecka jaki wybrać? Opinie, mój ranking 2018

Jaki laktator wybrać? Przegląd laktatorów 2018

Co pomoże uśpić nasze dziecko? Otulaczek Woombie, Miś Szumiący Whisbear czy Mr B

Więcej informacji na blogu:

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Może Ci się również spodoba

12 komentarzy

  1. OLIWIA pisze:

    ja nie stosowałam smoczka i dziecko potrafiło się uspokoić bez niego

  2. Beti pisze:

    Nuk jest fantastyczny, najmniejszy rozmiar dla noworodka

  3. Mama na cały etat pisze:

    nie dawajcie smoczka w pierwszych miesiącach bo dziecko nie będzie chciało ssać piersi

  4. AngelaRej pisze:

    Zgadzam się czasem Zuzia zaśnie bez problemu a czasem tak się wrzeszczy i wtedy smoczek załatwia sprawę

  5. Teresa pisze:

    U nas sprawdziły się Chicco physio soft a obecnie mambaby

  6. owcalr pisze:

    U nas najlepiej sprawdzał się smoczek lovi, każdy inny wylatywał z prędkością światła…
    kupiłam bo naczytałam się dobrych opinii mam

  7. hedar pisze:

    przy synku używałam avent, a nie akceptował elodie detail pluł od razu wiec już nie dawalam

  8. Blondie85 pisze:

    Mnie się podoba NUK ze Smerfami. Kojarzy mi się z moim dzieciństwem, z moją ulubioną bajką. Dzieci tak fajnie wyglądają ze smoczkiem, tak słodko. Chciałabym już być w ciąży, wciąż czekamy…

  9. Irenka29 pisze:

    ja za 2 tygodnie rodzę i nie chciałam kupować smoczka bo wyczytałam, że dziecku najwcześniej smoczek powinno się podać po 6 tygodniu życia, żeby nie zaburzyć odruchu ssania. A ja bardzo chcę karmić piersią bo wiem, że jest to dla dziecka najzdrowsze i jestem przekonana, że przez głupią pierdołę noworodek może nie chcieć już ssać piersi. Odwiedziłam koleżankę ze szkoły rodzenia, która urodziła miesiąc temu i ona karmi piersią, ale dziecko smoczek ma w buzi, dynamiczny smoczek czyli ten co się rozciąga jak sutek. No i mnie zagięła, bo myślałam, że jak podam dziecku smoczek to tylko ortodontyczny, żeby nie miało wady zgryzu jak ja i nie musiało się męczyć z aparatem ortodontycznym jak ja. Koleżanka mówiła, że dziecko wypluwało na początku smoczek, ale trzeba mu przytrzymać. Zgadzacie się z tym? ja bym pomyślała, że jak nie chce i nie zalecają tak wcześnie to bym nie dawała na siłę. Dodam, że jest bardzo grzeczny, śpi i podczas mojej 3 godzinnej wizyty spał z tym smoczkiem. Nie chciałam też kupować smoczka przed narodzinami, bo się bałam, że w kryzysie, po jakiejś nieprzespanej nocy, podam mojemu maleństwu ten smoczek, jak będę go miała w domu. No i koniec końców jednak kupiłam smoczek, najmniejszy, Conpol za 7 zł ortodontyczy, ale mam nadzieję, go nie użyć do 6 tygodnia życia mojego maleństwa.

  10. Klaudia pisze:

    Wybór pierwszego smoczka nie jest łatwy, o tym wie każdy mama ? Za namową mojej przyjaciółki zdecydowałam się na silikonowy smoczek anatomiczny od marki NUK z serii My first Nuk…Generalnie byliśmy wierni tylko tej marce więc nie mam porównania. Najważniejsze, że smoczki pasowały mojemu dziecku.

Dodaj komentarz