10 rzeczy, które warto dopilnować na 2 miesiące przed porodem


Lada moment pojawi się noworodek i nic już nie jest takie jak było. Teraz prawdopodobnie masz L4 czyli zwolnienie lekarskie, masz troszkę więcej czasu niż kiedyś i niż będziesz miała go później. Zmobilizuj się. Ogarnij to teraz!

1.Dokumenty.

Kup teczkę np. czerwoną, żeby się rzucała w oczy, będą w niej wszystkie wnioski do wypełnienia, ksera dowodów, akt ślubu, akt urodzenia dziecka, PESEL. Podpisz ją markerem np. Filip (imię dziecka). Teczka się przyda, bo łatwo zgubić świstek lub zapomnieć gdzie się dało dowód który ciągle i ciągle gdzieś pokazujesz.

2.Skseruj i zeskanuj.

  • dowody osobiste (będą potrzebne do dodatkowego ubezpieczenia grupowego, do becikowego)
  • Znajdź akt ślubu, skseruj i zeskanuj i pozostaw w teczce (będzie potrzebny np. do dodatkowego ubezpieczania zbiorowego, do becikowego)
  • Jeżeli Twoje dziecko urodzi się w 2019 to wydrukuj PIT z 2017 (będzie potrzebny do becikowego). Jeżeli Ci łatwiej możesz pobrać zaświadczenie o dochodach Twoich i męża w Urzędzie Skarbowym.
co kupić przed porodem

co kupić przed porodem

O czym powinnaś wiedzieć, a może nie wiesz?

Akt urodzenia dziecka dostaniesz w urzędzie miasta , tam gdzie urodzi się dziecko. Czyli nie koniecznie tam gdzie sama mieszkasz. W ciągu 3 dni szpital prześle tam dokumenty. Ktoś z Was (ty lub ojciec dziecka) idzie zgłosić dziecko, potrzebuje Twój i swój dowód. Akt urodzenia wydadzą na drugi dzień. Bardzo łatwo złożyć to również przez Internet www.obywatel.gov.pl ale musisz się podpisać elektronicznie przez profil zaufany. To łatwe o ile masz konto w banku i masz do niego dostęp online. Nie ma opłaty, po prostu bank potwierdzi że Ty to Ty.

Zobacz moje wcześniejsze wpisy o:

Termometr dla dziecka jaki wybrać opinie ranking

Waga do ważenia niemowląt-Jak dobrze zważyć niemowlę?

3.Jedź do OPS lub MOPS po wniosek o becikowe.

Tak, teraz. Wypełnij, przygotuj i zostaw w teczce. To samo dotyczy 500+ jeżeli Ci przysługuje.

Dowiedz się w OPS czy w twojej miejscowości jest jednorazowa zapomoga (bez zaświadczenia o dochodach) z tytułu urodzenia się dziecka. To teraz bardzo modne, radni małych miejscowości często uchwalają (na wzór Warszawy) zapomogę z budżetu gminy 500 zł. Oprócz 500+ jest 500 zł jednorazowo za urodzenie dziecka.

4.Wizyta u ginekologa.

Gdy pójdziesz na następną wizytę u ginekologa, pamiętaj by zapytać o zaświadczenie o objęciu opieką lekarską przed 10 tygodniem ciąży (potrzebujesz ten papier do becikowego). Lekarze często wydają go zanim urodzisz, a potem tylko wpisujesz datę. Bezpłatnie

5.Wybierz lekarza i przychodnię.

Zadzwoń tam i zapytaj czy dany lekarz przyjmuje nowe osoby, żeby potem na szybko nie trzeba było myśleć i dowiadywać się który i gdzie jest najlepszy.

6.Ureguluj sprawy meldunkowe.

Ty masz adres zameldowania gdzie indziej, mąż gdzie indziej a mieszkacie jeszcze gdzie indziej. Może masz umowę najmu? Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu np. cioci, babci, spisz taką umowę szybko i zanieś do Urzędu Miasta, wydział meldunkowy i zamelduj się na pobyt czasowy lub stały, żeby Twoje dziecko również miało ten sam adres co Wy. Nie jest to konieczne bo dziecko ma taki sam adres jak matka, ale wiele spraw pójdzie bardzo gładko pod Waszym wspólnym adresem.

7.Lampka nocna.

Nikt o tym nie myśli, ale jeżeli masz tylko jedną lampę pod sufitem a nie masz lampek nocnych lub kinkietów to trzeba kupić. A może wystarczy zmienić żarówkę w kinkiecie na słabszą lub z innym kolorem? Chodzi o to, żeby w nocy sprawdzić co się dzieje z dzieckiem, dlaczego płacze, ale go nie rozbudzić. Ja kupiłam lampkę za 20 zł i uwaga żarówkę za 30 zł na pilota!!!! W której można zmieniać kolory na niebieski, czerwony, biały, żółty. Kupisz ją na ceneo

 

8.Dorób klucz do piwnicy, wózkowni, rowerowi.

Może w Twoim bloku jest takie miejsce, pusta wolna piwnica do której klucz ma jeden sąsiad który cichutko sobie siedzi i nic nikomu nie mówi bo ma tam swoje graty. Zwykle jest to pierwsza piwnica od wejścia, taka łatwo dostępna. Jeżeli nie mieszkasz w nowym apartamentowcu a w bloku wybudowanym z 30 lat temu to taka piwnica w nim jest. Możesz zapytać w spółdzielni

A może macie strych? Dorób klucze. Nigdy tam nie byłaś? No to idź. Dowiedz się kto ma klucz. To fajne miejsce na suszenie prania. Partner musi zawiesić sznurki lub po prostu postawisz tam suszarkę. Prania przy dziecku jest trochę więcej wiec może się przydać.

9.Zakupy na zapas.

Zrób zakupy, które się już nie zepsują czyli cukier, mąka, makarony, kawa, herbata itd. Potem gdy czegoś braknie, nie wyjdziesz sobie tak po prostu.

Można też zamrozić jakieś zupy, gulasz, leczo by w razie padania na twarz nie musieć gotować a jedynie odmrozić.

Odmroź lodówkę, bo potem na takie zabiegi nie ma czasu. Po urodzeniu dziecka by nie marnować pokarmu, w ruch idzie laktator, a odciągnięte mleko  w specjalnych woreczkach przechowujesz w  zamrażarce. Fajnie, gdy jest czysta, bo nie po to sterylizujesz wszystko dookoła.

10.Wyprawka- ostatni szlif:)

Dokończ kompletować wyprawkę, kup najważniejsze rzeczy dla mamy i dziecka. Tu masz listę co kupić przed porodem w aptece. To są rzeczy potrzebne od razu Tobie w szpitalu i po przyjeździe do domu i dziecku zaraz po urodzeniu, do dezynfekcji. Po co przepłacać w aptekach stacjonarnych jak możesz zamówić je w aptece internetowej (bo jeszcze masz czas)

 

Zobacz moje wpisy o:

Jaki smoczek dla dziecka? Mój RANKING

Jaki laktator wybrać? Kiedy kupić? Ranking 2019

Jaki materac do łóżeczka?

 

Więcej informacji na blogu:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz